z kart hisorii serwisu simis.pl: • w 1883 roku urodził się Edwin Petrykat lekarz dermatolog. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Kijowskim w 1912 roku. Po przybyciu do naszego miasta pracował w Kasie Chorych, potem w Szpitalu NMP, a od 1922 roku był pomocnikiem lekarza w powiecie częstochowskim. W 1925 roku został lekarzem powiatowym w Częstochowie. Zginął w 1940 roku w okresie okupacji hitlerowskiej. • w 1893 roku w Krakowie urodziła się Gustawa Steif-Orlińska lekarz dermatolog i wenerolog. W Krakowie ukończyła Prywatne Gimnazjum żeńskie w 1912 roku, następnie studiowała medycynę na Wydziale Lekarskim UJ w Krakowie. W 1919 roku uzyskała dyplom lekarza wszech nauk lekarskich. Początkowo pracowała w krakowskiej służbie zdrowia, potem przeniosła się do pracy w Częstochowie. W 1939 roku znajdowała się w spisie lekarzy częstochowskich. Zmarła w 1943 roku. Spis lekarzy dermatologów, których specjalizacją jest badanie i leczenie schorzeń skóry, w tym leczenie trądziku.
buduj z nami częstochowski katalog medyczny • Redakcja portalu czestochowa.simis.pl kieruje podziękowania w stronę wszystkich internautów, instytucji oraz tych wszystkich, którzy mając świadomość istoty informacji oraz jej ogromne znaczenie w turbulentnych dziś czasach, przyczynili się do rozwoju niniejszego wykazu. Jednocześnie zwracamy się do Państwa z pytaniem- ile warta jest nieaktualna i niezweryfikowana informacja? Dlatego też, rozpatrujemy i podchodzimy indywidualnie do każdej uwagi i wytycznej dotyczącej umieszczonych danych w naszym katalogu medycznym. wyróżnij się i Ty... • Bazując na wieloletnim doświadczeniu, opartym o profesjonalizm, wysoki poziom usług webmasterskich jak i zaplecze techniczne oraz rozumiejąc potrzebę zaistnienia i wyróżnienia się na łamach naszego serwisu informacyjnego, obejmującego setki firm i instytucji z różnych branż, oferujemy Państwu jedyną i niepowtarzalną możliwość stworzenia reklamy gwarantując wysokie wypozycjonowanie w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych. więcej informacji uzyskasz pisząc na info@simis.pl
z kart hisorii serwisu simis.pl: • w 1848 roku w Wieluniu urodził się Edward Kon lekarz i chirurg. Studia medyczne odbył na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał dyplom lekarski w 1873 roku. Od 1866 mieszkał w Częstochowie, do czasu wybudowania szpitala izraelickiego na Zawodziu, którego był inicjatorem, uprawiał wolną praktykę lekarską. Wybitny działacz społeczności żydowskiej, prezes Towarzystwa Dobroczynności dla żydów. Uczestniczył w pracach Towarzystwa Lekarskiego w Częstochowie. Zmarł w 1927 roku. • w 1865 roku w Warszawie urodził się Władysław Wrześniowski dr chirurg. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1885 - 1891. Pracował w klinice chirurgicznej, potem leczył schorzenia narządów ruchu w Busku Zdroju, skąd przeniósł się do Częstochowy. Wykonywał operacje chirurgiczne, laryngologiczne, urologiczne i ginekologiczne.Należał do Towarzystwa Lekarskiego w Częstochowie którego został prezesem po śmierci Władysława Biegańskiego. W 1919 roku założył Oddział PCK a w latach 1919 - 1923 był prezesem Stowarzyszenia Lekarzy Polskich w Częstochowie. Od 1919 do 1932 prezesował Związkowi Lekarzy Państwa Polskiego i był członkiem jego zarządu Głównego. Wrześniowski należał do wielu towarzystw chirurgicznych m.in. Towarzystwa Chirurgicznego Polskiego, Francuskiego, Niemieckiego. Zmodernizował Szpital im. NMP. Od 1933 roku pozostawał na emeryturze. Zmarł w Częstochowie w 1940 roku. Spis lekarzy chirurgów, których specjalizacją jest leczenie operacyjne. Chirurgia zabiegowa i zachowawcza.
z kart hisorii serwisu simis.pl: • w 1857 roku w Grabowie nad Prosną w powiecie ostrzeszowskim na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego urodził się Władysław Biegański lekarz, filozof, uczony i społecznik, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego. Ojciec jego był ubogim ślusarzem. Do gimnazjum uczęszczał w Piotrkowie, a studia skończył na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego w 1880 roku. Pracował w guberni kałuskiej, odbywał praktykę w klinikach Berlina i Pragi. W 1883 roku osiedlił się w Częstochowie i rozpoczął pracę jako lekarz szpitalny i miejski. Szpitalem miejskim kierował do 1897 roku. Był także lekarzem kolejowym w latach 1884 - 1910 i fabrycznym w Zakładach Włókienniczych 'Częstochowianki' i u 'Mottów' w latach 1887 - 1905. Prowadził również praktykę prywatną. Rozbudził ruch naukowy wśród lekarzy częstochowskich i Zagłębia Dąbrowskiego poprzez spotkania, odczyty, dyskusje w Towarzystwie Lekarskim Częstochowskim, którego był współzałożycielem, pierwszym i dożywotnim prezesem. Czynnie uczestniczył w organizowaniu Towarzystw: Higienicznego i Krajoznawczego, Towarzystwa dla Ubogich Chrześcijan. Przez pewien czas wykładał logikę w miejscowym gimnazjum. Był wiceprezesem Komitetu Organizacyjnego Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie w 1909 roku. Biegański był inicjatorem powołania Towarzystwa Biblioteki Publicznej w 1916 roku. Odmówił przejścia do pracy w Warszawie, a także objęcia katedry logiki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zmarł 29 stycznia 1917 roku po kolejnym ataku dusznicy bolesnej i został pochowany na cmentarzu Kule w Częstochowie. żonaty z Mieczysławą, córką Karola Henryka Rosenfelda urzędnika kolejowego. Jego dorobek naukowy zawiera ponad 200 prac z zakresu teorii medycyny, chorób wewnętrznych, zakaºnych, neurologii i higieny. Najważniejsze prace to: 'Diagnostyka różniczkowa chorób wewnętrznych' /1891/, 'Wykłady o chorobach zakaºnych i ostrych' /1900/. Spuścizna filozoficzna obejmuje prace z zakresu logiki ogólnej, epistemologii i etyki np. 'Logika medycyny, czyli krytyka poznania lekarskiego' /1908/, 'Teoria logiki' /1912/. Często umieszczał swe prace w czasopismach niemieckich. Pamiątki po Władysławie Biegańskim trafiły do Głównej Biblioteki lekarskiej w Warszawie. • w 1925 roku w Częstochowie urodził się Antoni Prusiński prof. neurolog. Członek Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Autor około 300 prac z zakresu neurologii klinicznej oraz 30 książek. Spis lekarzy neurologów, których specjalizacjπ jest badanie i leczenie chorób układu nerwowego.
z kart hisorii serwisu simis.pl: • w 1936 roku w Słownikach urodził się lekarz Krzysztof Mrożkiewicz - kierownik Przychodni Specjalistycznej ZOZ w Kłobucku, biegły sądowy w zakresie kardiologii. • w 1953 przy Szpitalu Miejskim nr 1 im. M.Curie-Skłodowskiej przy ul. Barbary utworzono Przychodnię Kardiologiczną dla mieszkańców naszego miasta i powiatu. Kierownikiem został dr E. Szulc. Spis lekarzy kardiologów, których specjalizacją jest badanie i leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego.
z kart hisorii serwisu simis.pl: • w 1955 roku nowoczesne ambulatorium na Mirowie zostało uruchomione na 22 dni przed terminem dla częstochowskich hutników. Działało 6 gabinetów: chirurgiczny, ginekologiczny, internistyczny, dentystyczny i laryngologiczny. • w 1961 roku Prezydium MRN powołało nowych ordynatorów w Szpitalu Tysiąclecia. Na oddziale chirurgii urazowej ordynatorem został dr med. Władysław Kosiec, na oddziale wewnętrznym dr med. Marian Ruszkarski - oddział dziecięcy lek. med. Eustachy Krzysztofowicz, na oddziale chorób nerowych lek. med. Irena Opalska, oddział ginekologii i położnictwa dr med. Roman Wawryk, oddział laryngologii lek. med. Stefan Opalski a na oddziale okulistycznym ordynatorem została lek. med. Alina Burghard. Spis lekarzy laryngologów, których specjalizacją jest badanie i leczenie chorób ucha.
z kart hisorii serwisu simis.pl: • w 1945 roku Szpital Maltański przyjął pierwszych chorych i rannych żołnierzy Garnizonu. Ustalona została obsada personalna placówki. Dr Jerzy Dreyza - ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych, dr Witold Kotliński - ordynator Oddziału Neurologicznego, dr Eugeniusz Barański - ordynator Oddziału Chirurgicznego, siostra Barbara Glińska - przełożona pielęgniarek. Doktor Jerzy Dreyza urządził szpital dzięki wydatnej pomocy prezydenta miasta T. J. Wolańskiego, komendanta Garnizonu ppłk. Kondratowicza, ZG PCK i Oddziału PCK a także księdza prałata Bolesława Wróblewskiego. Spis lekarzy, których specjalizacją jest leczenie chorób wewnętrznych.