Na podstawie dostępnej literatury oraz artykułów zamieszczonych na łamach częstochowskich dzienników powstał dział historii miasta Częstochowy, w którym przedstawione zostały najważniejsze i najbardziej istotne wydarzenia. Został on podzielony na jedenaście okresów aby ułatwić naw. wszystkim internautom. _____________________________________________________________________ 01. PIERWSZE WZMIANKI, POCZĄTKI MIASTA 02. CZĘSTOCHOWA ZA PANOWANIA JAGIELLONÓW 03. ZA PANOWANIA WAZÓW, POTOP SZWEDZKI 04. CZĘSTOCHOWA W LATACH 1668-1772 05. ROZBIORY POLSKI, KS. WARSZAWSKIE 06. ROZKWIT MIASTA W XIX WIEKU 07. I WOJNA ŚWIATOWA 08. OKRES MIĘDZYWOJENNY 09. II WOJNA ŚWIATOWA 10. CZĘSTOCHOWA W II POŁ. XX WIEKU 11. CZASY WSPÓŁCZESNE
Na podstawie dostępnej literatury oraz artykułów zamieszczonych na łamach częstochowskich dzienników powstał dział historii miasta Częstochowy, w którym przedstawione zostały najważniejsze i najbardziej istotne wydarzenia. Został on podzielony na jedenaście okresów aby ułatwić naw. wszystkim internautom. _____________________________________________________________________
Kopiowanie, reprodukowanie oraz wykorzystywanie tekstów w całości (bądź ich fragmentów) w innych mediach, bez uprzedniej, pisemnej zgody jest surowo zabronione. Nie bierzemy odpowiedzialności za zamieszczone przez nas informacje oraz za decyzje i konsekwencje jakie Odwiedzjący podejmą na ich podstawie. Na podstawie dostępnej literatury oraz artykułów zamieszczonych na łamach częstochowskich dzienników powstał dział historii Częstochowy, w którym przedstawione zostały najważniejsze i najbardziej istotne wydarzenia. Mamy nadzieję, że nasz serwis jest dobrym niezależnym źródłem wielu informacji i będzie stanowił kompendium wiedzy o Częstochowie dla wszystkich internautów. Ostatnia modyfikacja: 2012.02
1670.02.27 Na Jasnej Górze odbył się ślub nowo obranego króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką Eleonorą, który wcześniej 7 grudnia 1669 roku przybył do Częstochowy i złożył przed Cudownym Obrazem złote serce zdobione drogocennym diamentem. To wydarzenie rozpoczęło drugi okres rozbudowy zespołu klasztornego.
1674.05.07 Po raz pierwszy jako król przybył na jasnogórski szczyt Jan III Sobieski, któremu towarzyszyła małżonka Maria Kazimiera z dziećmi. Król darzył Jasną Górę dużym kultem i jeszcze kilkakrotnie składał wizytę w klasztorze, ofiarując liczne wota. Pamiątki dochowały się do chwili obecnej i są otoczone troskliwą opieką jako skarby kultury narodowej. Każda z nich pieczołowicie przechowywana, stanowi dziś bezcenny fragment skarbów narodowych związanych z przeszłością Polski.
1682.09.08 8 września odbyła się uroczystość 300-lecia sprowadzenia z Bełza na Rusi Cudownego Obrazu Najświętszej Marii Panny, który z tej okazji został odnowiony. W tym dniu do klasztoru na Jasnej Górze przybyło około 140 000 pielgrzymów.
1717 Częstochówka otrzymała na mocy przywileju królewskiego nadanego paulinom przez Augusta II Sasa prawa miejskie, a jej nazwa została zmieniona z "Częstochówki" na "Nową Częstochowę". W tym samym roku 8 września w obecności około 200 000 pielgrzymów podczas uroczystej mszy świętej z upoważnienia papieża Klemensa XI ukoronowano Obraz Najświętszej Marii Panny.
1769.02.08 Konfederacja Barska Zarówno Częstochowa jak i Jasna Góra odegrały bardzo ważną rolę. Konfederaci (grupa szlachty, która chciała obalić króla Stanisława Augusta Poniatowskiego) zajęli twierdzę jasnogórską 8 lutego 1769 roku, a 9 września 1770 roku dotarli do nich i usadowiły się wojska konfederackie dowodzone przez Kazimierza Pułaskiego. W ciągu 1770 roku odbywały się ruchy wojsk konfederackich z rosyjskimi, które pod dowództwem generała Iwana Drewicza zdecydowały rozprawić się ze szlachcicami. Działania wojenne zakończyły się 15 stycznia 1771 roku, kiedy to rankiem, wojska rosyjskie odstąpiły ostatecznie od murów klasztoru. Generał Iwan Drewicz w następnych miesiącach kilkakrotnie przebywał pod Częstochową ale nie odważył się jej zaatakować.