Na podstawie dostępnej literatury oraz artykułów zamieszczonych na łamach częstochowskich dzienników powstał dział historii miasta Częstochowy, w którym przedstawione zostały najważniejsze i najbardziej istotne wydarzenia. Został on podzielony na jedenaście okresów aby ułatwić naw. wszystkim internautom. _____________________________________________________________________ 01. PIERWSZE WZMIANKI, POCZĄTKI MIASTA 02. CZĘSTOCHOWA ZA PANOWANIA JAGIELLONÓW 03. ZA PANOWANIA WAZÓW, POTOP SZWEDZKI 04. CZĘSTOCHOWA W LATACH 1668-1772 05. ROZBIORY POLSKI, KS. WARSZAWSKIE 06. ROZKWIT MIASTA W XIX WIEKU 07. I WOJNA ŚWIATOWA 08. OKRES MIĘDZYWOJENNY 09. II WOJNA ŚWIATOWA 10. CZĘSTOCHOWA W II POŁ. XX WIEKU 11. CZASY WSPÓŁCZESNE
Na podstawie dostępnej literatury oraz artykułów zamieszczonych na łamach częstochowskich dzienników powstał dział historii miasta Częstochowy, w którym przedstawione zostały najważniejsze i najbardziej istotne wydarzenia. Został on podzielony na jedenaście okresów aby ułatwić naw. wszystkim internautom. _____________________________________________________________________
Kopiowanie, reprodukowanie oraz wykorzystywanie tekstów w całości (bądź ich fragmentów) w innych mediach, bez uprzedniej, pisemnej zgody jest surowo zabronione. Nie bierzemy odpowiedzialności za zamieszczone przez nas informacje oraz za decyzje i konsekwencje jakie Odwiedzjący podejmą na ich podstawie. Na podstawie dostępnej literatury oraz artykułów zamieszczonych na łamach częstochowskich dzienników powstał dział historii Częstochowy, w którym przedstawione zostały najważniejsze i najbardziej istotne wydarzenia. Mamy nadzieję, że nasz serwis jest dobrym niezależnym źródłem wielu informacji i będzie stanowił kompendium wiedzy o Częstochowie dla wszystkich internautów. Ostatnia modyfikacja: 2012.02
1393.02.24 Częstochowa przechodzi w ręce króla Władysława II Jagiełły, który za namową swojej żony Jadwigi dokonał nowej fundacji, powiększając uposażenie jasnogórskiego klasztoru. Zgromadzenie o.o. paulinów otrzymało nadane przez niego: Starą Częstochowę, Grabówkę. Kawodrzę, Szarlejkę i Lgotę oraz folwark z hutą żelaza.
1423.07.13 Król Władysław II Jagiełło nadaje przywilejem swojemu łożnemu Zygfrydowi Baruthowi uposażenie wujtostwa częstochowskiego z sześcioma łanami ziemi i młynem na Warcie. Wójt mógł między innymi urządzić sadzawkę w dowolnym miejscu w mieście oraz dokonywać połowu ryb w Warcie. W zamian zobowiązany był on do służby wojskowej konno.
1430.04.16 Banda rabusiów z Czech, śląska i Moraw dokonała napaści na Jasną Górę, kradnąc kosztowne naczynia i ozdoby kościelne. Podczas tego wydarzenia bandyci obdarli Cudowny Obraz Matki Boskiej z okuć, złotych blach, korony Madonny i diademu Dzieciątka, który po drodze pocięli i porzucili. Renowacja Obrazu przeprowadzona została w Krakowie na koszt króla Władysława Jagiełły. Malarze nie mogąc poradzić sobie z odnowieniem ikony namalowali nowy obraz, upamiętniając zniszczenie rylcem zanurzonym w czerwonej farbie.
1502.04.01 Król Aleksander Jagiellończyk odnowił dla Częstochowy 1 kwietnia 1502 roku przywilej miejski na prawie magdeburskim. Oznaczało to między innymi gwarancję praw mieszczan, uniezależnienie miasta od feudałów oraz możliwość gospodarczego rozwoju. Częstochowa miała się cieszyć takimi samymi prawami co Kraków. Przywilej ten, podobnie jak i przywileje wójtostwa częstochowskiego, odnawiany był wieloma póºniejszymi dokumentami królewskimi.
1504...19 Po nadaniu praw miejskich Stara Częstochowa zaczęła się szybko rozwijać, otrzymując w pierwszej połowie XVI wieku wiele przywilejów, przyczyniających się do rozkwitu dużego ośrodka handlu i rzemiosła: • 1504 - Częstochowa otrzymała prawo pobierania myta mostowego na Warcie w wysokości 3 denarów od każdego wozu i przepędu bydła. • 1508 - Nadano miastu przywilej odbywania jarmarków w pierwszą niedzielą Wielkiego Postu oraz cotygodniowych targów w każdy poniedziałek. • 1512 - Częstochowa otrzymała kolejny przywilej na prawo pobierania myta mostowego na Warcie. Tym razem król Zygmunt I Stary zezwolił mieszcza- nom na pobieranie opłaty w wysokości 1 denara od każdego konia i wozu. • 1519 - Miasto zostało zwolnione od podatków celnych i targowych na okres dwunastu lat.